کد خبر: ۱۰۱۴۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
کارشناس مسئول بهره برداری و گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: طرح احیا و بهره برداری زرشک وحشی برای نخستین بار در این استان در منطقه چهار بید شهرستان جاجرم اجرا شد.
اجرای طرح احیا و بهره برداری زرشک وحشی در شهرستان جاجرم

به گزارش پایگاه خبری جاجرم؛ علیرضا احمدی اسکویی با اعلام این خبر گفت: برداشت محصول زرشک در راستای حفظ، احیا و بهره برداری اصولی از عرصه های منابع طبیعی و محصولات فرعی آن اجرا می شود؛ زرشک وحشی یکی از محصولات و منابع اصلی گیاهان دارویی است.

وی گفت: در سطح 68 هکتار از عرصه های زرشک در روستای چهار بید جاجرم به میزان 15 تن زرشک وحشی به صورت فنی و اصولی برداشت شد که در همین راستا 14 هکتار از عرصه های این رویشگاه با نهال گلدانی زرشک احیا و غنی سازی می شود.
احمدی اسکویی افزود: زرشک وحشی یکی از محصولات اصلی و عمده عرصه های منابع طبیعی استان است که علاوه بر ارزش غذایی دارای خواص دارویی متعددی دارد اما، در خراسان شمالی صنایع فرآوری و بسته بندی آن وجود ندارد و به صورت خام به خارج استان و به کشورهای خارجی صادر می شود.


به گزارش ایرنا زرشک درختی کوتاه به ارتفاع دو الی سه متر و پر از شاخه های دارای تیغ های کوچک و نوک تیز با برگ های کوچک و نازک تخم مرغی شکل که به رنگ سبز تیره و گل هایی کوچک خوشه ای با رنگی زرد است.
این درخت وحشی به صورت خودرو در مناطق کوهستانی در کنار رودخانه و جاهای مرطوب می روید همچنین پایین آورنده و تنظیم کننده فشارخون و تنظیم کننده چربی خون است و اعمال دستگاه گوارش را منظم می کند همچنین برای رفع یبوست مفید است و مبتلایان به بیماری قند می‌توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند.
تنوع آب و هوایی و شرایط اکولوژیک مختلف، موجب تنوع گونه ای و غنای گیاهان دارویی در سراسر استان شده است، به طوریکه بیش از300 گونه گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی به صورت خودرو یافت می شود.
در این استان 22 طرح بهره برداری برای سه گیاه شاخص باریجه، کتیرا، زرشک وحشی در گستره ای به میزان 80 هزار هکتار اجرا شده است.
10 رویشگاه گیاهان دارویی باریجه، کتیرا و زرشک وحشی به میزان دو هزار 454 هکتار در سطح مفید با تولید 41 تن محصول و اشتغالزایی 20 هزار نفر روز و درآمد ناخالص 13 میلیارد و 900میلیون ریال مزایده بهره برداری از آنها در دست اقدام است.
 

ایرنا/ انتهای پیام

 

 

 
 
 
 

 

 

 
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها